Зеленски: Бев згрозен што водечки политичар во ЕУ побара доказ дека масакрот во Буча е наместен – ММС
ММС

Објавено на: 04/9/22 7:00 PM

Зеленски: Бев згрозен што водечки политичар во ЕУ побара доказ дека масакрот во Буча е наместен

Украинскиот претседател Володимир Зеленски за Билд ја коментираше ситуацијата во Украина и доаѓањето на претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

„Не можам повеќе ни да плачам“, му рече Зеленски на новинарот Пол Ронцхајмер, кој го праша како се чувствува по извештаите за масакрите во Буча и Краматорск.

Тој ја посети Буча со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

– Таков ни е воениот живот. Имавме трагично утро, а потоа важен состанок. Но, невозможно е да се навикнеш на толку жртви – рече Зеленски.

На новинарско прашање дали ја мрази Русија, тој искрено одговори.

– Да, чувствувам омраза кон Русија, кон руските војници. Кога ги гледам тие сцени … Убиени деца, нивните трупови без нозе и раце. Се чувствувам луто, ужасно е. Во такви ситуации секогаш се сеќава на сопствените деца – рече тој.

„Има важни моменти како дипломирање или стапување во брак, а потоа размислувате за родителите на тие убиени деца и сфаќате дека тие никогаш нема да ги имаат тие моменти со нивните синови и ќерки“, додаде тој.

Тој истакна дека не знае дали Русите прават списоци на луѓе кои имале намера да ги убијат во Буча, што го објави Билд, повикувајќи се на некои сведоци од предградието на Киев.

– Видовме дека убиваа цивили… И слушнав за списоците дека постојат во поголемите градови како Керсон. Но, што точно се случува таму, не знаеме. Многу места се едноставно срамнети со земја. Нема веќе ни куќи ни луѓе, не знам што ќе најдеме таму – коментира тој.

Тој го откри и најлошото што го доживеал во изминатите неколку дена.

– Водечки политичар од Европската унија сакаше да му дадам доказ дека воените злосторства во Буча не биле исценирани! Ова е реториката што вообичаено доаѓа од Кремљ – се доверил Зеленски на новинарот на Билд, но не сакал да го открие името на тој политичар. Но, тој потврди дека е шеф на влада на земја членка.

Запрашан дали Германија е главниот виновник за одложувањето на воведувањето построги санкции против Русија, Зеленски рече дека официјален Берлин е само еден од одговорните.

– Да, некои земји, а Германија е една од нив, се противат на ембаргото за нафта и гас. Но, мило ми е што петтиот пакет санкции на ЕУ вклучува ембарго на јаглен и дрво, рече тој и продолжи да го критикува Берлин.

– Германија не ни даде поддршка во вооружувањето. Таа отворено кажа дека нема да станеме членка на НАТО. Но, морам да бидам искрен и да кажам дека германската реторика е променета. Германија е конзервативна и студена, но почна – вели Зеленски, кој посочува дека неговите критики првенствено се насочени кон германските владетели, а не кон германскиот народ.

– Не, народот никако не е ладен. Видов митинзи за поддршка, се собра огромен број луѓе. На овие митинзи го видов вистинското лице на Германците – вели тој.

Тој одговори и дали сепак е сè уште подготвен да се сретне со Владимир Путин.

– Подготвен сум. Украина денеска нема друг избор освен да седне на преговарачка маса. Во Русија само еден човек може да одлучи кога ќе заврши војната,  никој освен него – рече тој.

извор: 24sata.hr

фото: