Не размислуваат кога даваат 100.000 евра за фустан – Еве кои жени можат да си дозволат висока мода – ММС
ММС

Објавено на: 04/8/22 8:00 PM

Не размислуваат кога даваат 100.000 евра за фустан – Еве кои жени можат да си дозволат висока мода

Неделата на високата мода во Париз секоја година привлекува големо внимание, иако, очигледно, ширум светот има помалку од 4.000 жители, кои се доволно богати и опседнати со вакви креации, за да одлучат да издвојат од 10.000 до неколку стотици илјади евра за нив.

Ова не се ѕвезди од шоу-бизнисот, тоа не се актерки и познати личности кои ги гледаме секој ден. Тие одвојуваат само за еден стајлинг милиони долари што не можат да го понесат да се појават во еден ист стајлинг на повеќе места. Ова се луѓе за кои можеби никогаш не сте слушнале.

Кристијан Лакроа еднаш рече. „Високата мода е забавна, глупава и често неподнослива“.

Високата мода отсекогаш ја носеле припадниците на високата класа, наследничките, синокрвните жени, но и успешните деловни жени и жени кои со бракот си го обезбедиле најдоброто – барем кога се работи за недвижнини и модни додатоци.

Клиентите, од кои има помалку од 4.000 ширум светот, речиси исклучиво купуваат парчиња од колекциите на високата мода, помагајќи и на оваа индустрија да не пропадне по речиси 160 години постоење.

Секоја креација од колекцијата „Висока мода“ бара стотици часови работа од најучените кројачи во Париз, па секоја година, модните ревии на Шанел и Џамбатиста Валија и другите не воодушевуваат и ненаметливо не вовлекуваат во светот на најлуксузните фустани за кои некои од нас можеме само да замислиме.

Во 1950-тите, жените како Грејс Кели, Бејб Пејли и Нан Кемпнер беа најголеми клиенти. Една од најпознатите наследнички на Нан ​​Кемпнер еднаш изјави дека пропуштила само една сезона на високата мода во Париз за 55 години.

Селин Дион, можеби единствената светска ѕвезда денес, е одличен колекционер на облека од висока мода. Таа ги носи најскапоцените парчиња во секојдневниот живот, па пред неколку години ја видовме како шета низ светот екстравагантно облечена.

Новиот бран што го зафати светот во последните дваесет години ги отрезни младите луѓе кои своите пари ги вложуваат во бизниси и животни искуства, а не во партали, дури и ако беа неверојатно квалитетни и единствени. Што го наметнува прашањето, дали високата мода ќе опстане и ќе остане актуелна во следните 160 години?

Најверојатно не.

Запознајте ги 10-те најпознати клиенти на високата мода некогаш и сега:

Венди Ју
Кинеската наследничка и хуманитарка е дел од новата генерација клиенти за висока мода, кои велат дека студиото на Кристијан Диор го има на врвот на нејзината листа во директориумот.

 

Селин Дион
Можеби најекстравагантната пејачка на денешницата, секој настап и јавно појавување од глава до пети носи висока мода.

Грејс Кели
Славната актерка со брак стана принцеза од Монако, па лесно можеше да си дозволи се што ќе посака од овие скапоцени колекции.

Елена Перминова
И во брак, но подоцна, Русинката Елена Перминова е една од жените кои често ја носат најскапата облека на планетата.

Нан Кемпнер
Една од најпознатите наследнички и жена која во педесеттите и шеесетите години на минатиот век секогаш се наоѓаше на сите листи на најдобро облечени дами во Њујорк.

Бејб Пејли
Уште една наследничка и жена која остави трага на њујоршката модна сцена во 1950-тите.


Кралицата Ранија од Јордан
Можеби најдобро стилизирана жена со сина крв, таа секогаш воодушевува со своите креации кои ги носи во разни пригоди.


Даниела Стил
Најпознатата авторка на љубовни романи, успеа сама да заработи пари кои со задоволство ги троши на скапа облека.

Дафне Гинис
Наследничката на најпознатото пиво, вели дека во нејзиниот плакар нема ништо освен парчиња од колекцијата High Fashion.


Шеик Моза бинт Насер

 

Преземено од: https://stil.kurir.rs/
Фотографии: https://www.pinterest.com/