Бундестагот го одби предлогот за задолжителна вакцинација во Германија – ММС
ММС

Објавено на: 04/8/22 9:38 AM

Бундестагот го одби предлогот за задолжителна вакцинација во Германија

Засега Германија нема да воведе задолжителна вакцинација, дури ни во помеката верзија во предлог-законот скараните табори во Бундестагот. Предлогот за општа обврска за вакцинација за лицата над 60 години пропадна на гласањето во четвртокот.

Пратениците го дестилираа предлогот преку месечни жестоки дебати за различни нацрти. На крајот, тоа не беше доволно за поддршка од мнозинството: имаше 296 пратеници, наспроти 378, а девет беа воздржани.

Канцеларот Олаф Шолц сакаше да ја воведе обврската за вакцинација како пречка за бескрајните бранови на пандемијата. Но, тој не сакаше владината коалиција да го подготви предлогот, туку остави на Бундестагот и на совеста на пратениците, односно без партиски наредби.

Дури и да се обиде, Шолц ќе има тешко време да ја истурка идејата за воведување на обврска за вакцинирање на сите возрасни граѓани поради жестокото противење на либералите (ФДП), најмалиот партнер во коалицијата.

По неколкучасовна дебата, социјалдемократите (СПД), Зелените и ФДП на Шолц едвај излегоа да гласаат со компромисен предлог и далекусежна старосна граница.

Според одбиениот предлог, секој граѓанин на возраст над 60 години до 15 октомври требаше да обезбеди потврда дека е вакциниран или излечен од инфекцијата.

Според предлогот задолжителното советување за вакцината требало да го поминат невакцинираните лица на возраст од 18 до 59 години.

Министерот за здравство, социјалдемократот Карл Лаутербах не криеше дека е разочаран од исходот. „Тоа беше важна одлука и борбата против короната која ќе биде многу потешка наесен“, објави тој на Твитер.

Здружението на германските болници остро ги критикуваше политичарите. „Сега стоиме во средината на урнатините што ги направија сите страни“, изјави за Рајнише Џералд, претседател на здружението.

Одамна се гледа дека тоа ќе биде така, додаде Гас, бидејќи самата влада не го подготвила предлог-законот.

И германското здружение на трговци изрази жалење поради пропаѓањето на иницијативата за задолжителна вакцинација. „Од гледна точка на трговците, високата стапка на вакцинација ветуваше… дека наесен повторно ќе се соочиме со предизвиците од претходните две години“, велат од здружението.

Слично реагираше и Синдикатот на германските работодавачи, со „ова не е добар ден“ и други организации. Претседателот на општествено-политичката организација Дојчланд, Адолф Бауер ги повика политичарите да го продолжат разговорот за вакцината.

Дебатата за задолжителната вакцинација започна многу порано, веднаш по пандемијата.  Откако ја презеде власта од Ангела Меркел на почетокот на декември, Шолц постави многу пораспространета вакцинација како еден од приоритетите на владата.

Преземено од: https://www.danas.rs/