Британците тврдат дека Путин има рак на тироидната жлезда, Кремљ смета дека тоа е фикција на Западот – ММС
ММС

Објавено на: 04/1/22 5:00 PM

Британците тврдат дека Путин има рак на тироидната жлезда, Кремљ смета дека тоа е фикција на Западот

Пред две недели западни разузнавачки извори објавија дека рускиот претседател Владимир Путин има рак, Паркинсонова болест или деменција. Го „издале“ отеченото лице и врат, што може да биде несакан ефект од употребата на стероиди или хормонска терапија по рак.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска ги демантираше сите приказни за болеста на Путин.

Тој за рускиот медиум Правда изјави дека приказните за болеста на Путин се невистинити, како и наводните информации дека тој бил опериран.

– Сето тоа се лаги и фикции – рече Песков.

Независниот руски медиум Project media, чија содржина е блокирана во Русија, објави фотографии од Путин во друштво на Евгениј Селиванов, лекар во Централната болница во Москва.

Селиван е врвен специјалист за онкологија, специјализиран за рак на тироидната жлезда, а Daily Mail пишува дека тој го посетил Путин дури 35 пати во неговата омилена резиденција во Сочи. Британскиот таблоид пишува дека докторот поминал 282 дена со Путин.

Путин уште во 2020 година покажа интерес за ракот на тироидната жлезда. Тој потоа го посети и раководителот на Националниот медицински истражувачки центар за ендокринологија, Иван Дедов, каде работи и неговата најстара ќерка Марија.

Дедов му кажал на претседателот за високата инциденца на рак на тироидната жлезда и зборувал за нов хормонален лек кој се бори со метастазите по операцијата, пишува Дејли мејл.

Дури и тогаш, претседателот се однесуваше чудно, со оглед на тоа што беше особено заинтересиран за оваа област на медицината, додаваат Британците.

Досега Путин пет пати „исчезнуваше“ од медицински причини чии детали не беа познати на јавноста. За прв пат во ноември 2012 година ги откажа сите деловни обврски и патувања.

Втор пат тоа се случи во март 2015 година, кога тој не се појави во јавноста од 5 до 15 часот. Потоа сите однапред снимени настани се прикажуваат како да се во живо.

Две години подоцна, во август, Путин ги посети Абхазија и Сочи седум дена додека беше недостапен за јавноста. А потоа користеа претходни снимки во Кремљ и ги „маскираа“ како состаноци во живо.

Во февруари 2018 година, за време на претседателската кампања, тој ги откажа сите јавни настани. Официјалното објаснување беше „претседателот настинал“. Минатата година, во септември, Путин помина две недели во самоизолација и сите состаноци ги имаше преку видео врска.

извор: 24sata.hr

фото: Instagram