„Мариупол ослободен од ѓубрињата, нацистите и ѓаволите“ – Чеченскиот лидер Кадиров им се закани на командантите на Азов – ММС
ММС

Објавено на: 03/31/22 5:00 PM

„Мариупол ослободен од ѓубрињата, нацистите и ѓаволите“ – Чеченскиот лидер Кадиров им се закани на командантите на Азов

Чеченскиот водач Рамзан Кадиров беше во Мариупол претходно оваа недела. Кадиров таму се состана со шефот на ДНР Денис Пушилин и разговараше за плановите за понатамошна соработка. Тој посочи дека 90-95 отсто од Мариупол е ослободен.

„Последното место каде што се кријат бандитите е големата металуршка фабрика Азовстал“, изјави шефот на Чеченија, Рамзан Кадиров.

„Мариупол веќе е 90-95 отсто ослободен од бандити, нацисти и ѓаволи кои зборуваат чеченски. Животот постепено се враќа на слободната територија на градот. Луѓето излегуваат на улиците од нивните засолништа, уморни од канонадата на експлозии и гладот. Некои возат и автомобили.“ има и такви кои се премислија да одат во Ростов на Дон и да се вратат во Мариупол со приватен превоз“, напиша Кадиров на својот канал Телеграм.

Според него, пратеникот на Државната дума од Чеченија, Адам Делимханов, тесно соработува со командантот на 8-та гардиска комбинирана армија, генерал-полковник на вооружените сили на Руската Федерација Андреј Мордвич. Тие ја обиколуваат територијата под нивна контрола, ги идентификуваат потенцијалните непријателски огнени позиции, комуницираат со руски војници, ги расположуваат и го подигнуваат воениот дух, пренесува РИА.

„Користејќи го заробеното Азовско радио, Адам Султановиќ им понуди на Украинците, кои беа со измама вмешани во бандата, да се предадат на руската страна. Во исто време, нема да има милост за командантите на Азов. Азовстал. Но, дури и од таму нашите војници ќе ги избрка“, рече Кадиров.

извор: Mondo.rs

фото: telegram/kadyrov_95