„Не ме болеше, малку“ – Бајден ја прима четврта доза од вакцината, ќе му ја даде член на медицинскиот персонал во Белата куќа – ММС
ММС

Објавено на: 03/30/22 10:47 PM

„Не ме болеше, малку“ – Бајден ја прима четврта доза од вакцината, ќе му ја даде член на медицинскиот персонал во Белата куќа

Американскиот претседател Џо Бајден денеска ја прима втората бустер доза вакцина против коронавирус, соопшти Белата куќа.

Бајден (79) ќе ја добие четвртата доза од вакцината откако ќе и се обрати на јавноста на новата владина веб-страница COVID.gov, која треба да помогне да се одговори на пандемијата и да обезбеди информации за тестирање и вакцинација.


– Дозата ќе му ја даде член на медицинскиот персонал во Белата куќа, изјави портпарол.

Бајден ќе ја прими вакцината еден ден откако САД одобрија четвртата доза на вакцините на Фајзер/Бионтек или Модерна за луѓе над 50 години, бидејќи властите предупредуваат на потенцијален нов бран предизвикан од БА. 2 подваријантата на омикрон.

МИА

Фото: Твитер