Манчини не може да го преболи поразот од Македонија, смета дека оваа Италија можеше да го освои Мундијалот – ММС
ММС

Објавено на: 03/28/22 6:00 PM

Манчини не може да го преболи поразот од Македонија, смета дека оваа Италија можеше да го освои Мундијалот

Селекторот на италијанската фудбалска репрезентација, Роберто Манчини уште еднаш зборуваше за своето разочарување од отсуството на неговите избраници на Светското првенство 2022.

– И покрај големото разочарување, задоволен сум што се цени работата што ја направивме во изминатите четири години. Освојувањето на еврото не е наше единствено достигнување. Момците заслужуваат признание за постигнатото. Имаме посебен тим. Требаше да победиме во нашата квалификациска група за Светско првенство со најмалку два бода предност пред Швајцарија. Во Базел требаше да победиме со 3:0. Од септември постојано немаме среќа, но не можам да ги обвинувам играчите, тие покажаа добар фудбал. Направивме грешки и не ги претворивме нашите шанси во голови. Сега имаме можност да додадеме млади играчи во тимот, кои, се надевам, ќе ги добијат своите шанси во клубовите. Можеме да го следиме потенцијалот на младите момци. Овој тим со мало засилување можеше да го освои Светското првенство, изјави Манчини.

Тој најави промени во составот на следните натпревари на Италија.

– Треба да ја подготвиме репрезентацијата за Европското првенство кое ќе се одржи за две години. Ова е наша работа. Сакав да го освојам Еврото и Светското првенство. Сепак, за Мундијалот ќе мора да почекам, но ми се допаѓа оваа работа и сакам да направам нешто важно овде. Ако го земеме предвид нашето разочарување, тогаш се останато тече како и обично, додаде селекторот на италијанската репрезентација.

Италија не успеа да го помине полуфиналето во плејофот за Мундијалот 2022, откако на 24 март во Палермо загуби од македонската фудбалска репрезентација со 1:0. 

МИА