Нови 188 случаи на КОВИД-19, починале тројца, оздравени 119 пациенти – ММС
ММС

Објавено на: 03/27/22 5:15 PM

Нови 188 случаи на КОВИД-19, починале тројца, оздравени 119 пациенти

Во изминативе 24 часа се регистрирани нови 188 случаи на КОВИД-19, од направени 2.245 тестови. Починале тројца, а оздравени се 119 пациенти, соопшти Министерството за здравство, согласно податоците од Институтот за јавно здравје.

Од новите случаи, во Скопје се 123, Битола 18, Кавадарци 10, Прилеп 6, Куманово 5, Штип и Делчево по 4, Гостивар, Охрид, Кочани и Гевгелија по 2, Тетово, Велес, Струмица, Кичево, Струга, Неготино, Ресен, Дебар, Богданци и Македонски Брод по 1.
Од вкупниот број на позитивни (188), регистрирани се 25 реинфекции.
Регистрирани сe 119 оздравени пациенти од: Скопје – 86, Битола – 7, Куманово и Охрид – по 6, Кавдарци -4, Гевгелија – 3, Кичево – 2, Гостивар, Кочани, Струга , Свети Николе и Виница – по 1.
Во текот на изминатите 24 часа,  се регистрирани 3 починати лица  од: Скопје (79г), Куманово (84г) и Прилеп (88г) , сите лица се починати во болнички услови.
Од вкупниот број на починати лица ( 3 ), кај сите лица се регистрирани коморбидитети.
Досега во земјата се направени вкупно 1.953.866 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 305.066, бројот на оздравени пациенти е 293.819, на починати е 9.206, а бројот на активни случаи изнесува 2.041.
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 142985, Активни 1152
Куманово 16525, Активни 64
Битола 14712, Активни 167
Прилеп 13940, Активни 94
Тетово 13408, Активни 42
Кавадарци 10445, Активни 98
Велес 9659, Активни 38
Гостивар 9523, Активни 16
Охрид 8693, Активни 67
Струмица 7990 28
Штип 7962, Активни 19
Кичево 5547, Активни 46
Кочани 5043, Активни 32
Струга 4686, Активни 9
Гевгелија 4358, Активни 27
Неготино 3653, Активни 16
Ресен 2669, Активни 16
Свети Николе 2613, Активни 2
Радовиш 2513, Активни 13
Крива Паланка 2403, Активни 2
Делчево 1928, Активни 28
Дебар 1667, Активни 9
Берово 1640, Активни 5
Валандово 1473, Активни 5
Виница 1377, Активни 11
Пробиштип 1261, Активни 3
Богданци 1020, Активни 9
Кратово 958, Активни 3
Крушево 917, Активни 6
Демир Хисар 826, Активни 5
Македонски Брод 736, Активни 2
Демир Капија 586, Активни 2
Македонска Каменица 522, Активни 3
Пехчево 485, Активни 1
Дојран 343, Активни 1.