Здравствени совети пресудни за мажите над 40 години – Како да бидете здрави, полни со енергија и долговечни – ММС
ММС

Објавено на: 03/22/22 9:00 PM

Здравствени совети пресудни за мажите над 40 години – Како да бидете здрави, полни со енергија и долговечни

Општиот лекар, д-р Џери Бејли, открил пет работи кои не треба да се прават по 40-тиот роденден. Некои од нив се поврзани со исхраната, некои со начинот на живот, но еден е поврзан и со суплементи за кои постојано слушаме. Еве што не смеете да правите по 40-тиот роденден ако сакате да влезете во средна возраст здрави и полни со енергија!

Премногу седење

Ако не вежбате, или барем не пешачите, правите голема грешка бидејќи физичката активност е клучна за здрави крвни садови.

“Започнете денес ако немате план за вежбање. Физичката активност не одржува млади, се бори со хормонската нерамнотежа која се јавува како што старееме и ни овозможува да ги задржиме мускулите затегнати и масни на минимум”, вели д-р Бејли.

Не се истегнувате

Ако не правите истегнување, особено ако сте маж, правите голема грешка за вашето здравје. Кога станува збор за хормоните, тестостеронот ги затегнува мускулите, лигаментите и тетивите, што доведува до болки во мускулите, грбот и општо чувство на вкочанетост.
Докторот секогаш ги советува своите пациенти да се истегнуваат како активност која благотворно делува и на телото и на духот.

Јадете „вештачка“ храна

Преработената, фабрички произведена и пакувана храна предизвикува низа здравствени проблеми доколку се консумира секој ден. Полнa е со сол, шеќер и адитиви за продолжување на свежината, поради што предизвикува хронично воспаление и предизвикува лавина лоши реакции во организмот.

„Едноставно е, престанете да јадете храна што доаѓа во кутија, торба или конзерва. Таквата храна предизвикува стрес на панкреасот, влијае на нивото на шеќер во крвта и бројот на масните клетки и го зголемува ризикот од болести како што е дијабетесот“, предупреди докторот.

Не консумирајте алкохол

По 40-тиот роденден, треба да се „простите“ од алкохолот, барем со неговото често консумирање, предупредува д-р Бејли.

„Покрај телото и тежината, треба да се води сметка и за здравјето на мозокот и нервниот систем по 40-тата година од животот. На многу пациенти им советувам целосно да го елиминираат алкохолот како дел од нивната рутина за самогрижа, за да се олесни работата на црниот дроб, да се намали масни наслаги околу половината и ги одложуваат когнитивните потешкотии.“ изјави докторот.

Тој се согласи дека повременото и умерено консумирање алкохол не е таков проблем, но предупреди дека честото и прекумерно пиење го зголемува ризикот од заболување на црниот дроб, рак, како и Алцхајмерова болест и деменција.

Сами земате суплементи

„Доколку не правите детални анализи за да покажете што точно му недостасува на вашето тело, правите голема грешка. Ако сами земате суплементи го исполнувате телото со „филери“, односно супстанции кои немаат активен ефект. Ако купувате евтини додатоци и не го земајте во предвид нивниот состав, тоа е како да играте рулет – не знаете што ќе добиете или дали е безбедно за вас. Некои од овие додатоци содржат занемарливо мали количини на витамини и минерали, а вие би треба десет до 15 пати поголема од препорачаната доза за да се направи разлика“, рече д-р Бејли.

извор: Mondo.rs

фото: