Нови 64 случаи со Ковид-19, двајца починати и 296 оздравени – ММС
ММС

Објавено на: 03/21/22 1:50 PM

Нови 64 случаи со Ковид-19, двајца починати и 296 оздравени

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 965 тестови, а регистрирани се 64 нови случаи со КОВИД-19, двајца починати и 296 оздравени пациенти, соопшти Министерството за здравство.

Од новозаболените 64 случаи од Скопје се 50, Прилеп и Кавадарци – по 5, Битола, Тетово, Крива Паланка и Виница – по1.

Од вкупниот број на позитивни (64), регистрирани се 12 реинфекциии.

Од 296 оздравени пациенти од Скопје се 173, Прилеп – 17, Кавадарци – 14, Куманово – 13, Струмица – 11, Битола – 10, Велес, Гостивар и Охрид – по 8, Кочани и Дебар – по 4, Кичево, Ресен и Кратово – по 3, Крива Паланка, Штип, Струга, Гевгелија, Берово и Валандово – по 2, Тетово, Радовиш, Богданци, Демир Капија и Пехчево по – 1.

Од двете починати лица, едното е од Скопје (63г), а другото од Струмица (77г). Починати се во болнички услови.

Согласно регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од „Мој Термин”, дополнително се пријавени две починати лица, од Скопје (73г) и Гевгелија (63г). Пријавените лица се починати во период од 05.03. до 12.03.2022 година. Од пријавените едно лице е починато во болнички услови и едно во домашни услови.

Од вкупниот број на починати лица (4), кај три се регистрирани коморбидитети.

Досега во земјата се направени вкупно 1.938.935 тестирања на КОВИД-19. Вкупниот број КОВИД-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 303.418, бројот на оздравени пациенти е 292.344, на починати е 9.184, а на активни случаи изнесува 1.890.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 141996, Активни 1031
Куманово 16460, Активни 61
Битола 14576, Активни 135
Прилеп 13887, Активни 141
Тетово 13400, Активни 43
Кавадарци 10355, Активни 78
Велес 9623, Активни 29
Гостивар 9512, Активни 21
Охрид 8654, Активни 88
Струмица 7970, Активни 24
Штип 7947, Активни 15
Кичево 5519, Активни 35
Кочани 5020, Активни 20
Струга 4678, Активни 16
Гевгелија 4329, Активни 26
Неготино 3640, Активни 10
Ресен 2659, Активни 22
Свети Николе 2612, Активни 5
Радовиш 2506, Активни 18
Крива Паланка 2402, Активни 7
Делчево 1904, Активни 4
Дебар 1661, Активни 6
Берово 1635, Активни 2
Валандово 1471, Активни 9
Виница 1372, Активни 14
Пробиштип 1259, Активни 2
Богданци 1015, Активни 8
Кратово 956, Активни 7
Крушево 916, Активни 6
Демир Хисар 821, Активни 1
Македонски Брод 732, Активни 0
Демир Капија 585, Активни 3
Македонска Каменица 521, Активни 2
Пехчево 484, Активни 1
Дојран 341, Активни 0.

фото: Freepik