Руските космонаути стигнаа на Меѓународната вселенска станица во боите на украинското знаме – ММС
ММС

Објавено на: 03/19/22 10:30 AM

Руските космонаути стигнаа на Меѓународната вселенска станица во боите на украинското знаме

Тројца руски космонаути пристигнаа на Меѓународната вселенска станица во боите на украинското знаме.

Капсулата „Сојуз“, во која е и командантот Олег Артемјев, како и Денис Матвејев и Сергеј Корсаков, слета на платформата три часа по полетувањето.

Нивното доаѓање доаѓа во време на силни тензии меѓу САД и Русија поради рускиот напад врз Украина. Сите дојденци беа облечени во жолто-сино, што е асоцијација на земјата во која Владимир Путин започна со операции минатиот месец, пишува Мирор.

Мисијата го продолжува своето 20-годишно заедничко руско и американско присуство во орбитата, и покрај „настаните под нив“.


Како што беше завршена процедурата за приклучување, глас од руската контрола на мисијата му честиташе на тимот, рече англискиот преведувач за време на преносот во живо на НАСА.

Триото ќе ги замени оние кои ќе летаат на Земјата на 30 март – космонаутите Пјотр Дубров и Антон Шкаплеров и американскиот астронаут Марк Ванда Хеј.

Имаше загриженост дека Русите ќе одбијат да и дозволат на Ванде Хе да патува во капсулата на Унијата и да го остават затворен во вселената, бидејќи Путин реагираше на строгите санкции наметнати од западните земји, вклучително и САД.

На олеснување на НАСА, конечно објавија дека ќе му биде дозволен влез и покрај тоа што претходно му упатија прикриена закана дека ќе мора да остане.

Ванде Хеј ќе помине рекордни 355 дена во орбитата додека да се врати во Казахстан со своите двајца колеги космонаути.

Преземено од: https://www.telegraf.rs/
Фоографија: Twitter