Среќен сум пак да свирам таму каде што почнав- По 40 години Влатко Стефановски ќе одржи концерт во МКЦ – ММС
ММС

Објавено на: 03/17/22 3:27 PM

Среќен сум пак да свирам таму каде што почнав- По 40 години Влатко Стефановски ќе одржи концерт во МКЦ

По точно 40 години, Влатко Стефановски се враќа во МКЦ со концерт, кој e во рамки на одбележувањето на јубилејот 50 години Младински Културен Центар, во организација на Баги Комуникации и МКЦ.

Влатко Стефановски ќе одржи концерт заедно со своето трио и неколку гости. Концертот е закажан на 8 април, со почеток во 20 часот во сала 25 мај. Последен пат Влатко настапил во МКЦ во 1982, заедно со групата „Леб и Сол“, а во последниве 40 години немал ниту еден свој концерт во оваа установа.

„Среќен сум што ќе бидам дел од прославата на значаен јубилеј и што повторно ќе одржам концерт во МКЦ. Музицирањето пред домашната публика е секогаш предизвик, но кога по 40 години се враќате на местото каде што ви биле почетоците, тогаш навистина возбудата е голема.„ – изјави Влатко Стефановски во пресрет на овој концерт.

Влатко Стефановски Трио го сочинуваат и Јан Стефановски на тапани и Иван Кукиќ на бас гитара, трио кое последниве години е доста активно и настапува речиси низ целиот свет. Спојот на искуството и младоста во ова трио се чини дека беше пресудно за одлична синергија и за огромен успех на сите настапи.

Неодамна „Кроација рекордс“ направи пресек на соло-кариерата на Влатко Стефановски и ја склопи во албум со најголемите хитови. Од „Каубојци и индијанци“ од истоимениот албум од 1994 до „Фанки џанки“ и „Огледало“ од неговото последно студиско издание „Тафталиџе шафл“, компилацијата содржи 17 песни.