Како маж беше на 462-то место, а сега како жена лови злато – Трансродовата пливачка Лиа Томас е најголемата контроверзија во спортот – ММС
ММС

Објавено на: 03/16/22 9:00 PM

Како маж беше на 462-то место, а сега како жена лови злато – Трансродовата пливачка Лиа Томас е најголемата контроверзија во спортот

Американското универзитетско првенство во пливање падна во сенка на едно од најголемите контроверзи во историјата на спортот. Во срцето на приказната е Лиа Томас (22), пливачка од Универзитетот во Пенсилванија, која на првенството дојде со најдобри резултати оваа сезона на 200 и 500 јарди. И немаше да има ништо спорно доколку Лиа до неодамна не беше именувана Вилијам и не пливаше меѓу мажите во првите три години од нејзиното колеџ образование.

Дискусиите за Леа се водат во Америка веќе подолго време, а стануваа се пожешки како што се приближуваше врвот на сезоната на универзитетски натпреварувања. Таму во декември, долгогодишната пливачка функционерка Синтија Милен поднесе оставка, велејќи дека повеќе не може да биде во спорт кој им дозволува на биолошките мажи да се натпреваруваат против жени. Меѓутоа, за NCAA (Националната атлетска асоцијација на универзитети), ништо не беше спорно – Томас доби лиценца да се натпреварува во женска категорија бидејќи ја заврши потребната едногодишна терапија за супресија на тестостерон. За многумина тоа е првокласен скандал бидејќи Томас како маж беше на 462. место меѓу универзитетските пливачи, а сега како жена е фаворит за победа.

„Ова не е позитивна работа“, рече Ненси Хогсхед-Макар, олимписка победничка на 100 метри слободно во 1984 година од Лос Анџелес.

Хогсхед-Макар е директор на Шампион Жени, организација која се бори за правата на спортистите. Таа моментално работи на две петиции кои имаат за цел да го добијат правото на фер натпревар за биолошки жени.

„Мораме да ги слушаме биологијата и науката за да бидеме искрени“, рече Хогсхед-Макар, додавајќи дека луѓето родени во машко тело имаат неправедна предност во однос на жените.

Хогсхед-Макар минатиот месец испрати писмо до лидерите на универзитетите во име на 16 анонимни пливачи од Пенсилванија и нивните семејства, барајќи на Леа Томас да и биде забрането да се натпреварува на националните првенства. Но, само неколку дена подоцна, 310 членови на пливачката заедница испратија писмо до NCAA во кое изразија поддршка за Леа.

Самата Томас во неодамнешното интервју за Sports Illustrated рече:

– Јас не сум маж. Јас сум жена, па припаѓам на женскиот тим. Транс луѓето заслужуваат иста почит како и сите други спортисти.

Еден од родителите што го потпишал писмото против Томас ја појасни својата позиција во изјава за ESPN.

– Ја почитуваме Леа како личност. Ние го почитуваме нејзиното право да живее како жена и нејзиното право да прави се што мисли дека е најдобро за неа во животот. Но, во исто време, тоа не треба да значи дека и е дозволено да се натпреварува против биолошки жени и да има целосен пристап до женската соблекувална.

Физиолозите и другите експерти тврдат дека предноста на Лиа во женското пливање не произлегува од нејзиното сегашно ниво на тестостерон, туку од развојот на нејзиното тело – коски, мускули, срцето, капацитетот на белите дробови – што го доживеала за време на адолесценцијата кога била сè уште маж.

Без оглед на резултатите во Атланта, кариерата на Леа Томас ќе продолжи да предизвикува дебати и несогласувања. Особено затоа што веќе ја изрази својата намера да продолжи да плива и да се натпреварува во американските квалификации за Олимписките игри 2024 година во Париз. Според новите американски правила, врз основа на упатствата на Меѓународниот олимписки комитет за трансродовите спортисти, таа има целосно право на тоа.

извор: Jutarnji.hr

фото: www.sports365.info/