“Украинците се како Талибанци на стероиди, Киев нема да падне“, рече британски снајперист кој помага во одбрана на градот – ММС
ММС

Објавено на: 03/15/22 6:00 PM

“Украинците се како Талибанци на стероиди, Киев нема да падне“, рече британски снајперист кој помага во одбрана на градот

Пензиониран британски снајперист, кој се приклучил на борбите во Украина, тврди дека силите на украинскиот претседател Володимир Зеленски се борат како „талибанците на стероиди“.

Шејн Метјус, поранешен капрал од вториот баталјон на кралскиот полк на принцезата од Велс, моментално е стациониран во Киев и помага во одбраната на градот од претстојните сили на рускиот претседател Владимир Путин, пренесува The Mirror.

И покрај воената надмоќ, Русија досега не успеа да го освои главниот град, една од клучните цели на руската војска.

Метјус, кој се борел во Ирак и Авганистан, изјави за Дејли Меил дека не верува дека Киев ќе падне во рацете на окупаторите, пишува Мирор.

„Украинската артилерија целосно ги разби Русите додека одржував една од моите лекции по медицина. Очигледно Русите немаат одбранбени позиции во Ирпин, па украинските момци апсолутно ги разбиваат, што е добра вест“, рече Метјуз.

„Тактиката на герилска војна што ја користат Украинците е нешто од кое едноставно не можете да се одбраните, тоа е нешто како „Талибанците на стероиди““, додаде тој.

Метјус одлета во Полска од каде што беше пренесен во главниот град на Украина за да им помогне на Украинците да се подготват за брутални напади на руските сили.

Минатата недела, британскиот заменик министер за вооружени сили, Џејмс Хепи, рече дека војниците и ветераните не треба да одат во Украина за да се приклучат во борбата против Русија.

„Ништо добро не доаѓа од британските функционери или ветерани кои одат во Украина за да бидат дел од неа“, рече тој.

Но, поранешниот воен офицер вели дека британската јавност, особено војниците кои имаат „длабоко чувство дека сакаат да ја направат вистинската работа“, треба да знаат што се случува зад сцената.

„Моќта на руската армија е сè уште насочена секогаш против нив (Украина). Тие имаат огромна сила на располагање“, предупреди Метјус.

извор: Jutarnji.hr

фото: dailynationtoday.com/