НАТО ќе го користи грчкото пристаниште Александрополис да истовари војска и оружје – ММС
ММС

Објавено на: 03/15/22 10:18 AM

НАТО ќе го користи грчкото пристаниште Александрополис да истовари војска и оружје

САД ќе го користат грчкото пристаниште Александрополис како почетна точка за околу 3.000 воена и воена опрема, што ќе биде распоредена во соседните Бугарија и Романија, пограничните држави на Украина, пишува весникот „Катимерини“.

Според изданието, прашање на денови, па дури и часови е за бродовите кои пристигнуваат во Александрополис да донесат војска и опрема.

Војната во Украина доведе до преиспитување на стратегијата на НАТО и овој факт ќе влијае на позицијата на Грција во Алијансата, се вели во изданието. Поради нивното црноморско крајбрежје, Бугарија и Романија се сметаат за земји на НАТО во првите редови на украинско-рускиот конфликт.

Заедничката одбрана на Источна Европа се зголемува со повеќе копнени сили. Со пристаништето Александрополис и поморската база на островот Крит, Грција има вреден премин и кон Црното Море и кон источниот Медитеран, каде што Русија има поморско присуство, пишува „Катимерини“.

Грција ќе биде поканета да обезбеди копнени сили на НАТО, а нејзините воздушни сили веќе се вклучени во воздушни патроли над крајбрежните региони на Бугарија и Романија, како и во регионот на Република Северна Македонија, пишува грчкиот весник.

Фактот што САД и придаваат толкаво значење на улогата на Грција во НАТО е интересен со оглед на фактот дека поради географската положба на исток и огромното крајбрежје на Црното Море, Турција отсекогаш важела за главен сојузник во регионот.

 

Катимирини