Грчки остров е избран за најфотогенично место на светот – ММС
ММС

Објавено на: 03/14/22 10:00 PM

Грчки остров е избран за најфотогенично место на светот

Според читателите на шпанското издание на магазинот за патувања „Conde Nast Traveler“, пејзажите на грчкиот остров Сифнос се најдоа „рамо до рамо“ со светските дестинации како Мароко, Валенсија, Португалија и Канарските Острови.

Еден од островите во Грција повторно е на врвот на листата на патници, овојпат меѓу десетте најфотогенични дестинации во светот, како што го нарекоа читателите на шпанското издание „Conde Nast Traveler“, најголемото списание во светот за патувања.

Сифнос е еден од кикладските острови и е опкружен со бистрите води на Егејското Море, а омилен е на читателите благодарение на црквата на седумте маченици, култниот замок и идиличните плажи кои добија најмногу гласови.

Островот Аполон е покриен со мали цркви, манастирот со попуст Панагија Хрисопиги, а негови главни атракции се патеките на Сифнос, сино-зелените води на плажата Врулидија, песочните плажи Платис Гиалос и Вати.

Како што истакна „Conde Nast Traveler“, Сифнос нуди најдобра рамнотежа помеѓу близината на природата и локациите надвор од вообичаената патека, како и популарни места за ноќен живот, луксузни и високо оценети ресторани.

На второто место на листата на најфотогенични дестинации е Мароко, потоа Валенсија, Португалија и нејзините езера, Франција, Канарските Острови, Мексико, Лондон и зелените региони на Италија.

извор: B92.net

фото: www.greektravel.com/