„Ако нема што да криете пуштете ги стручњаците да испитаат“, порача Кина на САД за лабораториите во Украина – ММС
ММС

Објавено на: 03/14/22 11:11 AM

„Ако нема што да криете пуштете ги стручњаците да испитаат“, порача Кина на САД за лабораториите во Украина

САД мора да ги објаснат своите биолошки активности во странство, вклучително и Украина, изјави Жао Лиџијан, портпарол на Министерството за надворешни работи на Кина.
За да го направат тоа треба да ги отворат лабораториите за истражување на странски независни експерти, рече тој на утринскиот брифинг, пренесе „Известија“.

Според него, докажаниот факт за спроведување на биолошки тестови на територијата на Украина ја вознемирил целата светска заедница.
Неодамна објавената документација покажа дека лабораториите биле нарачани од Пентагон.
– Ако САД сакаат да ја докажат искреноста на своите активности, зошто да не ги отворат овие биолошки лаборатории за независно истражување на меѓународни експерти, рече дипломатот.

Лиџијан побара објаснување за што се потрошени 200 милиони долари.

Претходно истиот ден, Василиј Прозоров, поранешен член на Службата за безбедност на Украина (СБУ), рече дека Пентагон создал биолошки лаборатории во Украина по примерот на американските истражувачки центри низ постсоветскиот простор: Грузија, Ерменија, Киргистан. Сите научници кои работеле во објектите имале дипломатски имунитет.

Претходно, на 12 март, Министерството за одбрана на Русија зборуваше за формирање на мрежа од повеќе од 30 биолошки лаборатории во Украина кои работат во рамките на програмата на Пентагон.

Тие можат да се поделат на истражувачки и санитарно-епидемиолошки.
Според одделот, клиент е Канцеларијата за намалување на воената закана на Министерството за одбрана на САД.

Во исто време, официјалниот претставник на Министерството за надворешни работи на Руската Федерација, Марија Захарова, напомена дека Министерството за одбрана на САД и префрлило милиони долари на Украина за развој на биолошко оружје, потсетува Новости.

Руското Министерство за одбрана претходно објави дека целта на биолошкото истражување во Украина, кое е финансирано од САД, е да се создаде механизам за тајно ширење на смртоносните патогени со помош на птици кои мигрираат меѓу Русија и Украина.

Американскиот државен потсекретар за политички прашања Викторија Нуланд призна дека во Украина има биолошки лаборатории каде се вршат истражувања. Според неа, Вашингтон се обидува да спречи трансфер на објекти под контрола на руската армија.

Следниот ден, Пентагон објави дека информациите за употреба на американски биолаборатории на територијата на Украина за развој на биолошко оружје не се точни и оваа изјава ја нарече смешна. Прес секретарот на Белата куќа, Џен Псаки, исто така увери дека Соединетите Држави не развиваат хемиско и биолошко оружје и дека го немаат во ниту една земја во светот.

Превземено од: republika.rs