Земјотрес почувствуван во Охрид, епицентарот во Албанија – ММС
ММС

Објавено на: 03/7/22 10:06 AM

Земјотрес почувствуван во Охрид, епицентарот во Албанија

Земјотрес во јужниот дел на Охридското езеро со епицентар 150 километри јужно од Скопје, во Република Албанија, регистрираше денеска Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија.

Според досегашните податоци со кои располага опсерваторијата, земјотресот е почувствуван од населението во Охрид и околината, а се случил во 02 часот и 41 минути, со локална Рихтерова магнитуда 3,6 и интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала.

МИА