Русите го убиле херојот на Украина Чибинеев на неговиот роденден – ММС
ММС

Објавено на: 03/5/22 2:32 PM

Русите го убиле херојот на Украина Чибинеев на неговиот роденден

На неговиот роденден, на 3 март, беше убиен херојот на Украина, капетанот Валери Чибинеев со прекар „Каракурт“, јавуваат украинските медиуми. Капетанот Чибинеев имаше 34 години.

Според објавата на воениот ветеран Вјачеслав Заицев , „капетанот Валери В. Чибинеев умре во близина на Гостомел. Валери беше сирак, роден во Бердјанск и негов почесен жител. Тој е ученик на запорожјескиот лакеј „Бранител“. Неговиот единствен брат почина во Донбас пред неколку години“.

 Чибинеев беше командант на снајперската група на  воздушната јуришна бригада на Украинските вооружени сили. Во јануари 2015 година, тој го бранеше аеродромот во Доњецк во близина на пистата на аеродромот, по што ја доби титулата Херој на Украина во август 2016 година.