„Не ви беше гајле кога се гинеше во Југославија, а се лутите кога Русија ги спасува луѓето од нацисти“, рече гимнастичарката Алина Кабаева и наводна љубовница на Путин – ММС
ММС

Објавено на: 03/4/22 8:00 PM

„Не ви беше гајле кога се гинеше во Југославија, а се лутите кога Русија ги спасува луѓето од нацисти“, рече гимнастичарката Алина Кабаева и наводна љубовница на Путин

Поранешната ритмичка гимнастичарка, која го освои златниот олимписки медал во Атина во 2004 година, Алина Кабаева, изјави дека односот на меѓународните спортски организации кон Русија е најсрамниот чин во историјата на светскиот спорт.

Кабаева зборуваше за протерувањето на руските спортисти од големите спортски натпреварувања, како и забраната на руските и белоруските спортисти да учествуваат на Параолимпијадата во Пекинг.

“Верувам дека никогаш немало понепријатна страница во историјата на светскиот спорт. Раководството на многу меѓународни спортски организации долго време и под разни изговори се занимава со целосно неспортски работи. Сега веќе не се кријат. чист спорт “, изјави таа за дневниот весник Sport Express и додаде:

„Тие не се загрижија и не исклучија од натпреварот ниту една земја што учествуваше во уништувањето на стотици илјади цивили во Југославија, Ирак, Либија, Сирија. Но, спортските претставници се многу лути кога Русија одлучи да ги заштити Донбас и Луганск од нацисти“, додаде таа, а пренесува Индекс.хр.

Алина Кабаева со години ги полнеше медиумските колумни со наводната врска со рускиот лидер Владимир Путин, а потоа исчезна од очите на јавноста. Таа се повлече кога почнаа да кружат гласини дека е бремена, а во мај 2019 година рускиот новинар Сергеј Канев, кој беше близок до разузнавачките служби, објави дека Алина родила машки близнаци. Таа наводно имала дете со Путин и во 2015 година.