Си живеат во странство и не доаѓаат дома – Зошто семејството на Кличков, градоначалникот на Киев, не е во Украина? – ММС
ММС

Објавено на: 03/2/22 9:00 PM

Си живеат во странство и не доаѓаат дома – Зошто семејството на Кличков, градоначалникот на Киев, не е во Украина?

Медиумите информираат заградоначалникот на Киев и боксер,  Виталиј Кличко како за голем украински борец, патриот, човек кој дава се за Украина. Но, што е со неговото семејство? Каде се неговата сопруга и децата и што прават?

Витали (50) е градоначалник на Киев осум години, а јавна тајна е дека неколку години не живее со сопругата Натали.
Натали живее и работи во Германија, а на прашањето на новинарите дали се разведени, Витали еднаш рече:

„Ако се разведеме, ќе ве известам… Наталија пее. Ми се допаѓа како го прави тоа“, изјави Витали во едно неодамнешно интервју.

Дека не е ни блиску до Киев, Натали потврди на Инстаграм каде сподели видео на кое пее на еден од натпреварите на нејзиниот сопруг Виталиј.


Колку е старо ова видео сведочи и фактот дека Витали не се борел во рингот повеќе од 10 години.

Слава на нашиот голем украински народ“, напиша таа.
Двојката има три деца: најмладото, Максим, оди на училиште во Велика Британија; Ќерката Елизабет-Викторија студира психологија на Универзитетот во Холандија, а најстариот син Јегор-Даниел дипломирал на Факултетот за бизнис и менаџмент и планира постдипломски студии.

Виталиј Кличко тврди дека неговите деца се експонирани во јавноста, па затоа ги советувал да користат прекари на социјалните мрежи и да ги филтрираат информациите што ги споделуваат. И сето тоа поради специфичниот живот на нивниот татко.

 

Синот Јегор – Даниел е роден на 16 мај 2000 година, а името Јегор го добил според моминското презиме на мајка му Јегорова. Се школувал и во Холандија и во Обединетото Кралство. Течно зборува украински, руски, англиски и германски јазик. Кога бил мал, татко му и чичко му го носеле на натпревари со нив, но не смеел да гледа натпревари. Бокс мечот во живо го гледал за прв пат во 2010 година, кога чичко му Владимир излезе во рингот со Самуел Питер.
Роден во Лос Анџелес, Јегор има американско државјанство. Но, неговиот татко еднаш одамна рече дека ќе му дозволи на Јегор сам да одлучи какво државјанство сака (украинско или американско) кога ќе наполни 18 години. Витали никогаш не сакал неговите синови да играат бокс, но Јегор тренира таеквондо уште од мал.


Ќерката Елизабет-Викторија е родена на 24 ноември 2002 година, а името Викторија го добила затоа што нејзиниот татко ден претходно го претепал Лери Доналд со нокаут. Основно и средно училиште завршила во Киев на англиски јазик.
Синот Максим – Александар е роден на 1 април 2005 година, а името го добил по легендарниот германски боксер Макс Шмелинг.
Иста е ситуацијата и со ќерката на Владимир Кличко. Неговата поранешна сопруга, актерката Хејден, на својот Твитер профил објави дека нејзината ќерка не е во Украина, и дека е безбедна.

Извор: курир.рс

Фото:caknowledge.com/ Инстаграм