Од утре во Киев стапува на сила забрана за продажба на алкохол, објави Кличко – ММС
ММС

Објавено на: 02/28/22 8:32 PM

Од утре во Киев стапува на сила забрана за продажба на алкохол, објави Кличко

Ситуацијата во главниот град на Украина – Киев останува тешка и тензична, а полицискиот час ќе започне во 20 часот. Од утре, 1 март, во Киев стапува на сила и забрана за продажба на алкохолни пијалоци, објави денеска градоначалникот на Киев Виталиј Кличко.

– Од утре во главниот град е строго забранета продажбата на алкохолни пијалоци. Апсолутно. Посебно внимание посветувам на сопствениците на продавници и синџири на аптеки. Покачувањето на цените на храната, основните продукти и лековите, за време на војна не е ништо подобро од грабеж, изјави Кличко.

Јавниот транспорт во Киев ќе престане со работа во 19 часот и ќе продолжи да сообраќа наутро во 8 часот.

Кличко, нагласи дека цивилите кои ќе се движат низ градот за време на полицискиот час без посебна пропусница ќе се сметаат за членови на непријателски диверзантски групи и дека може да ја напуштат куќата за време на полициски час во случај на воздушен аларм за да отидат до најблиското засолниште.

МИА