Двојно повеќе оздравени од болни, нови 517 ковид случаи, 1.022 оздравени пациенти – ММС
ММС

Објавено на: 02/25/22 3:25 PM

Двојно повеќе оздравени од болни, нови 517 ковид случаи, 1.022 оздравени пациенти

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 2.669 тестови, а регистрирани се 517 нови случаи на ковид-19, девет починати и 1.022 оздравени пациенти, соопшти Министерството за здравство.
Од новозаболните од Скопје се 261, Битола – 31, Кавадарци – 24, Прилеп и Велес – по 22, Куманово – 18, Тетово – 16, Кичево – 14, Гостивар и Штип – по 13, Охрид – 12, Крива Паланка – 11, Струмица – 10, Струга и Неготино – по 8, Кочани, Гевгелија, Свети Николе и Ресен – по 5, Дебар и Демир Хисар – по 4, Радовиш, Делчево, Валандово, Богданци, Кратово и Демир Капија – по 1.
Од вкупниот број на позитивни, регистрирани се 72 реинфекции.
Регистрирани сe 1.022 оздравени од: Скопје – 557, Тетово – 51, Велес и Куманово – по 45, Струмица – 32, Прилеп – 31, Кавадарци – 30, Охрид – 26, Гостивар – 25, Неготино – 21, Битола – 20, Кичево – 19, Дебар – 15, Гевгелија и Ресен – по 14, Штип – 13, Кочани – 11, Струга – 10, Радовиш – 8, Крушево – 5, Демир Хисар, Делчево, Богданци и Кратово – по 4, Крива Паланка, Свети Николе, Валандово, Демир Капија и Пехчево – по 2, Берово, Виница, Пробиштип и Дојран – по 1.
Од деветте починати, четири се од Скопје (65г, 72г, 83г и 86г) и по едно починато лице има од Струмица (78г), Кавадарци (42г), Македонски Брод (45г), Штип (81г) и Гевгелија (65г). Сите во болнички услови.
Согласно Регистарот на умрени со дијагноза ковид-19, од Мој Термин дополнително се пријавени четири лица од: Скопје (1), Струмица (1), Крушево (1) и Кочани (1). Починатите се на возраст од 72г. до 79г. Лицата се пријавени во период од 18.02. до 21.02.2022. Од нив, две се починати во домашни услови, а две во болнички услови.
Досега во земјата се направени вкупно 1.883.560 тестирања, вкупно се дијагностицирани од почетокот на епидемијата 296 229 лица, бројот на оздравени пациенти е 282.604, на починати е 8.981 а на активни случаи изнесува 4.644.