Бујар Османи силно ја осуди Русија што ја призна независноста на Доњецк и Луганск – ММС
ММС

Објавено на: 02/22/22 10:26 AM

Бујар Османи силно ја осуди Русија што ја призна независноста на Доњецк и Луганск

Силно го осудуваме признавањето од страна на Русија на украинските области Доњецк и Луганск како независни, напиша на Твитер министерот за надворешни работи на Северна Македонија Бујар Османи.

– Ваквите акти претставуваат сериозно кршење на меѓународното право. Северна Македонија уште еднаш ја повторува својата недвосмислена поддршка за суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина, наведува Османи, по одлуката на рускиот претседател Владимир Путин да ја признае независноста на т.н. Доњецка народна република и Луганска народна република во Украина.

МИА