Има ли крај! Омикрон поминува, доаѓа подваријанта БА.2, што ги игнорира вакцините – ММС
ММС

Објавено на: 02/21/22 8:36 AM

Има ли крај! Омикрон поминува, доаѓа подваријанта БА.2, што ги игнорира вакцините

Вирусот БА.2, подваријанта на видот на коронавирус Омикрон, не само што се шири побрзо, туку може да предизвика потешки болести и се чини дека може да се спротивстави на некои од клучните третмани кои постојат против Ковид-19, сугерира новото истражување.

Неодамнешните лабораториски експерименти спроведени во Јапонија покажуваат дека БА.2 може да има својства што го прават подеднакво опасно да предизвика сериозни болести како постарите варијанти на Ковид-19, вклучително и Делта. Како и Омикрон, се чини дека во голема мера го игнорира имунитетот создаден од вакцините, пренесува Ал Џезеира Балкан.

Варијантата БА.2 е многу мутирана во споредба со оригиналниот вирус кој е причина за ковид што се појави во кинескиот град Вухан. Кеи Сато, доктор од Универзитетот во Токио кој го спроведе истражувањето, тврди дека наодите докажуваат дека БА.2 не треба да се смета за тип на Омикрон и треба внимателно да се следи.

Генерално, БА.2 е 30 до 50 проценти позаразна од Омикрон. Откриен е во дури 74 земји и 47 американски држави. Американскиот центар за контрола и превенција на болести проценува дека околу 4 проценти од Американците заразени со Ковид-19 имаат инфекции БА.2. Другите делови од светот имаат повеќе искуство со оваа варијанта. Според неделниот епидемиолошки извештај на Светската здравствена организација, тој стана доминантен во најмалку 10 други земји: Бангладеш, Брунеи, Кина, Данска, Гуам, Индија, Црна Гора, Непал, Пакистан и Филипините.

Постојат многу различни докази за опасноста што БА.2 ја претставува во светот. Хоспитализацијата опаѓа во земјите каде што БА.2 најде основа, како што се Јужна Африка и Обединетото Кралство. Но, во Данска, каде што БА.2 стана водечка причина за инфекции, бројот на хоспитализирани и смртни случаи расте.

Овој вид му овозможува на вирусот да создаде поголеми кластери на клетки наречени синцитија отколку што беше случајот со варијантата БА.1. Ова е загрижувачки бидејќи во овој случај овие акумулации стануваат „фабрики“ за производство на нови копии на вирусот. Делта исто така беше добра во создавањето синциција, што се смета за една од причините зошто беше толку деструктивно за белите дробови. Слично на оригиналниот Омикрон, БА.2 може да ги разградува антителата во крвта на луѓето кои биле вакцинирани против Ковид-19.

Тој е исто така отпорен на антитела развиени кај луѓе кои биле инфицирани со Ковид-19 на почетокот на пандемијата, вклучувајќи ги варијантите Алфа и Делта. БА.2 е целосно отпорен на некои третмани со моноклонални антитела. За среќа, постои и светла точка: антителата во крвта на луѓето кои неодамна ја добиле варијантата Омикрон се чини дека имаат и одредена заштита од БА.2, особено ако се вакцинирани.

Слично на тоа, иако БА.2 се чини дека е позаразен и попатоген од Омикрон, тој можеби нема да предизвика поразорен бран, инфекција со Ковид-19. Човечкиот имунолошки систем исто така се развива, што е позитивна работа. Затоа многу експерти сметаат дека укинувањето на мандатот за носење маски е прерано.

Фото: pixels