Направете сами – Етерично масло од јаболка од само две состојки – ММС
ММС

Објавено на: 02/19/22 8:48 PM

Направете сами – Етерично масло од јаболка од само две состојки

Брзото темпо на живот со себе носи многу напнатост.

По стресниот ден на работа, факултет или училиште, одвојте неколку минути за да се опуштите.

Тие се безопасни, без додавање на хемикалии и можат исклучително поволно да делуваат на релаксација на напнатиот нервен систем и ослободување на негативна енергија.

Не мора да излегувате од дома барајќи есенцијални масла, можете сами да го направите!

Ви пренесуваме едноставен и брз рецепт за правење есенцијално масло од јаболка, а се што ви треба се две состојки.

Состојки:

1 средно јаболко

1 чаша органско маслиново (или бадемово) масло

Подготовка:

Јаболките со средна големина измијте ги, излупете ги и исечете ги на тенки кришки или изрендајте ги.

Јаболката прелијте ја со шолја маслиново или бадемово масло, во зависност од тоа кои ги имате. Додадете неколку капки вода и варете ја смесата 30 минути.

Јаболката процедете ги и исцеденото масло оставете го во стаклена тегла со капак на темно и ладно место. Етеричното масло ќе ви трае од 3 до 6 месеци.

Извор: Ало.рс