Израелска јагода тешка 289 грама го освои Гинисовиот рекорд – ММС
ММС

Објавено на: 02/17/22 6:16 PM

Израелска јагода тешка 289 грама го освои Гинисовиот рекорд

Огромна јагода тешка 289 грама никна во Израел и влезе во Гинисовата книга на рекорди како најтешка досега видена во светот, објавија денеска израелските медиуми.

Јагодата порасна на плантажата на семејството Ариел во Кадима-Зоран, во централниот дел на Израел.

Беше собрана пред една година, но рекордот беше потврден дури оваа недела.

„Резултатите ги чекаме една година. Ја чувавме во замрзнувач повеќе од една година. „Таа веќе не е убава како порано“, изјави Чахи Ариел, сопственик на плантажата „Јагоди на поле“, пренесе Асошиетед прес.

Огромната јагода е локална сорта наречена Илан која може многу да расте.

Ариел рече дека за една година рекордната тешка јагода е преполовена.

Претходниот рекорд беше поставен во Јапонија во 2015 година во Фукуока. Таа јагода тежела 250 грама.

За Израелците чекањето вродило со плод.

Ариел вели дека скокнал горе-долу во своето возило, смеејќи се и пеејќи кога ја слушнал веста.

„Среќни сме што сме во Гинисовата книга на рекорди“, рече тој.

Израелските медиуми објавија дека јагодата била долга 18 сантиметри и полека растела повеќе од 45 дена, поради што била толку голема кога созревала.

Извор: Данас.рс

Фото: Gil Cohen Magen/Xinhua News/Profimedia