Софија Жирау првиот модел со Даунов синдром на „Викторија сикрет“ со нови успеси – ММС
ММС

Објавено на: 02/17/22 9:33 AM

Софија Жирау првиот модел со Даунов синдром на „Викторија сикрет“ со нови успеси

Софија Жирау влезе во историјата како прва манекенка на Викторија’с сикрет со Даунов синдром, откако им се придружи на 17 други жени во лансирањето на новата кампања на брендот.

Софија Жирау, 25-годишна порториканска манекенка и активистка, им соопшти на своите обожаватели и следачи дека учествува во новата кампања на американскиот бренд за долна облека, „Викторија’с сикрет”. Модната линија е наречена „Love Cloud”, и се работи за колекција лежерна долна облека.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sofía Jirau (@sofiajirau)

Кариерата на Софија добива на интензитет откако дебитираше на пистите на Модната недела во Њујорк во февруари 2020 година. Оттогаш таа го привлече вниманието на модната индустрија. „Викторија’с сикрет” покрена низа иницијативи изминативе неколку години за да се обиде да го врати кредибилитетот поради намалената продажба и претходни обвинувања за сексуални злосторства и вознемирување на моделите.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sofía Jirau (@sofiajirau)

Новите потези на компанијата го вклучуваат и првиот градник за жени подложени на мастектомија, различни бои на долна облека за различни тонови на кожа, како и ангажирање на трансродовиот модел Валентина Сампајо. Таа беше вработена по критиките дека на компанијата ѝ недостигаат различности.

МИА
Фото: Instagram