Допинг скандалот за лизгачката Камила (15) е однапред смислен, се сомневаат Русите – ММС
ММС

Објавено на: 02/14/22 9:52 AM

Допинг скандалот за лизгачката Камила (15) е однапред смислен, се сомневаат Русите

Спортскиот арбитражен суд одлучи најталентираната руска лизгачка, јуниорската светска шампионка Камила Валиева (15) да може да се натпреварува во поединечна конкуренција на Зимските олимписки игри во Пекинг.

Московските новинари пишуваат дека Спортскиот арбитражен суд така одлучил бидејќи Камила е малолетна и има статус на „заштитено лице“, па не е виновна за овој немил случај. Дополнително, олеснителна околност е што лабораторијата во Стокхолм доцнела со објавувањето на резултатите.

Меѓународната федерација на лизгачи и Меѓународниот олимписки комитет побараа Камила да биде дисквалификувана бидејќи нејзиниот допинг тест направен на 25 декември бил позитивен. Лабораторијата во Стокхолм открила дека Камила го користела забранетиот метаболички агенс „триметазидин“, кој е наменет за срцеви болни и е на листата на забранети препарати.

Сите тестови кои Вали ги поминала во Пекинг биле негативни, па во нејзината крв немало забранети супстанци. Интересно е што тестот кој беше направен на 25 декември во Санкт Петербург, а потоа испратен во Стокхолм, беше објавен во јавноста дури кога Русија освои златен медал во екипна конкуренција. Затоа, раководството на рускиот олимписки комитет се сомнева дека се работи за нечесна работа.

Дека овој скандал доби и политичка димензија е доказ дека за него се расправаше и во рускиот парламент, но и во Кремљ. Во Москва обично прашуваат зошто толку долго чекале со резултатот од тестот кој бил направен на 25 декември. Прашањето е дополнително интересно ако се земе предвид дека сите други тестови биле негативни и немало забранети материи во крвта.

Судот го разгледа случајот со Камила во неделата вечерта, по Пекинг време. На натпреварот во вторник ќе настапи Ваљева.

Преземено од: https://www.novosti.rs/