Јанкулоска, Јанакиески и Протуѓер признаа вина за „Титаник“ – ММС
ММС

Објавено на: 02/11/22 1:56 PM

Јанкулоска, Јанакиески и Протуѓер признаа вина за „Титаник“

Дел од обвинетите во случајот „Титаник“, кој се однесува на изборни нерегуларности и злопутреби, на денешното судско рочиште признаа вина. Меѓу оние кои се изјаснија како виновни се поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, поранешната заменичка министерка за правда Билјана Бришковска-Бошковска и Мартин Протуѓер, шеф на кабинетот на поранешниот премиер Никола Груевски, кој исто така е обвинет во овој предмет, но е во бегство во Будимпешта.
Јанкулоска пред судот кажа дека ја признава вината во однос на наводите од обинението, но забележа дека постапката за овој предмет не требало да се води, поради даденото помилување од поранешниот претседател Ѓорге Иванов.
И Јанакиески рече дека признава вина за дел од кривичните дела кои му се ставаат на товар, но и тој смета дека „Титаник“ не требало да се води поради помилувањето на Иванов.
Мартин Протуѓер кажа дека презема одговорност како морален чин и од тој аспект ја прифаќа вината.
Бришковска, пак, рече дека ја прифаќа вината како лична и професионална одговорност од аспект на позициите кои ги извршувала.
Судењето денеска треба да продолжи за оние кои признаа вина, а за останатите обвинети е закажано ново рочиште на 9 март.
Случајот „Титаник“ го води судијата Осман Шабани, додека обвинението го застапува обвинителката Лиле Стефанова.
Освен поранешниот премиер Никола Груевски, кој е во бегство, во „Титаник“ обвинети се и Кирил Божиновски, Миле Јанакиески, Гордана Јанкулоска, Билјана Бришкоска Бошковски, Илија Димовски, Мунир Пепиќ, Едмонд Темелко, Леко Ристоски, Кирил Тодоровски, Катерина Веловска, Станко Коруновски, Коста Марковски, Драгче Драгчески, Марјан Накевски, Гоце Јаневски, Џезми Ахмет, Роберт Давитков, Далибор Алешковиќ и Ленка Рашајковска.
Тие се осомничени за злосторничко здружување, повреда на избирачкото право, повреда на слободата на определување на избирачите, поткуп при избори и гласање, уништување изборен материјал и злоупотреба на средства за финансирање изборна кампања.