Лав побегна во населба во Будва – ММС
ММС

Објавено на: 02/9/22 5:13 PM

Лав побегна во населба во Будва

Будва, но и активисти за заштита на животните и црногорските медиуми со денови се во конкретна потрага – по лав.

Младенче на лав на крајот на јануари исчезнало од населба во Будва, а Агенцијата за заштита на животната средина на Црна Гора денеска започна масовна потрага по животното.

„Агенцијата организираше превоз од Подгорица и околу 30 луѓе тргнаа во потрага“, изјави за Би-Би-Си Данијела Бениќ, уредничка на порталот РТВ Будва.

„Меѓу нив има волонтери, активисти, има и полиција и две ловни организации, но и бројни медиумски екипи.

„Да ви кажам искрено, верувам дека некои луѓе не би знаеле ни што да прават доколку се соочат лице в лице со младенче лав.

Ако некој сретне лав, лаиците не треба сами да се обидуваат да го фатат, објаснува за Би-би-си Кристијан Овари, биолог во белградската зоолошка градина.

„Ако се најдат во директна средба – најдобро е да се обидат безбедно да се оддалечат“, вели Овари.

„Следниот чекор е да се повика полиција или надлежна ветеринарна институција.

Од будванската полиција, како и од МВР на Црна Гора, не одговорија на прашањето на Би-Би-Си – до каде е потрагата по животното?

Активистите за права на животните предупредуваат на големиот проблем со шверцот на егзотични животни од Африка на Балканот.

Како започна потрагата

Лавчето исчезнало на последниот ден од јануари 2022 година меѓу будванските населби Лапчиќи и Марковиќи, потврди будванската полиција.

Истиот ден полицијата соопшти дека лавот е пронајден.

Сепак, Агенцијата за заштита на животната средина на Црна Гора денеска соопшти дека лавот се уште не е пронајден.

Дарко Савељиќ од Агенцијата за подгоричката ТВ Вијести објасни дека решиле да и помогнат на полицијата и еколошката инспекција во пронаоѓањето на лавчето, со организирање волонтери и дронови и тргнување во потрага.

„Тој лав денес е младенче, но брзо растат и за два-три месеци ќе почнат да јадат кучиња, мачки, луѓе, а ситуацијата е доста сериозна“, рече Савељиќ.

Се плаши ли Будвани?

Тамара Марковиќ во последните денови слушнала толку различни верзии за изгубеното младенче лав, што вели дека повеќе не знае во што да верува.

„Во Будва владее општо лудило за лавовите“, вели Тамара.

„Прво ни кажаа дека сопственикот е турски државјанин, а потоа дека лавот го држела девојка од Белград.

На Тамари и беше уште почудно што полицијата прво објави дека го пронашла животното, а потоа да – не.

„Луѓето дури велат дека целата приказна за изгубениот лав е измислена“, вели таа.

Горан Васиљевиќ, пак, верува дека лавот е некаде надвор во нечиј двор, но вели дека не се плаши премногу.

„Но, гледам малку страв меѓу луѓето“, вели тој.

„Тоа не е толку вистински страв колку срам од животно што не го познаваме“.

Извор: Данас.рс