Џенифер Анистон, Наоми Кембел и Том Хенкс слават православен Божиќ – ММС
ММС

Објавено на: 01/7/22 2:00 PM

Џенифер Анистон, Наоми Кембел и Том Хенкс слават православен Божиќ

Повеќето холивудски ѕвезди го слават Божиќ според Грегоријанскиот календар, на 25 декември. Оние кои не го прават тоа се претежно атеисти, а само неколку од нив всушност го слават православниот Божиќ, кој се слави денес.

Актерката Џенифер Анистон го наследила православното христијанство од нејзиниот татко Џон Анистон. Тој е роден како Јанис Анастасакис на Крит. Актерката даваше добротворни донации за црквата под покровителство на Вселенската патријаршија.

Манекенката Наоми Кембел станала верник во Руската православна црква додека била во врска со рускиот тајкун Владислав Доронин.

Кога по вторпат се ожени со својата колешка Рита Вилсон, актерот Том Хенкс реши да стане православен. Таткото на Рита е од Бугарија, додека нејзината мајка Гркинка со потекло од Албанија.

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан е родена во Лос Анџелес, но има ерменско потекло, четврта генерација емигранти од Ерменија, а нејзините предци живееле на територијата што денес е во Турција.

Актерот Кристијан Бејл тргна по стапките на Том Хенкс и ја смени верата поради љубов кон моделот со српско потекло Сиби (Сандра) Блажиќ. Тој ја прифати православната вера откако се ожени со Сиби, во 2000 година.

Преземено од: https://www.b92.net/