Лекарите и советуваат одмор – Кралицата Елизабета нема да присуствува на климатскиот самит идната недела – ММС
ММС

Објавено на: 10/26/21 7:43 PM

Лекарите и советуваат одмор – Кралицата Елизабета нема да присуствува на климатскиот самит идната недела

Британската кралица Елизабета нема да присуствува на климатскиот самит COP26 во Глазгов следната недела, бидејќи и било советувано да се одмори, соопшти денеска Бакингемската палата.

– По советот да се одмори, кралицата презеде полесни обврски во Виндзор – се наведува во соопштението, пренесува Ројтерс.

Се додава дека „Нејзиното височество со жалење одлучи да не патува во Глазгов за да присуствува на самитот за климата“.

Одлуката на кралицата Елизабета да не присуствува на климатскиот самит COP26 во Глазгов следната недела беше „разумна мерка на претпазливост и таа се надева дека другите нема да ја искористат нејзината одлука како причина да го пропуштат овој настан“, рече извор од Бакингемската палата.

Кралицата ќе им се обрати на насобраните делегати преку снимена порака, се додава во соопштението на палатата.

Кралицата Елизабета минатата среда остана една ноќ во приватната болница „Крал Едвард VII“ во Лондон, откако беше подложена на „прелиминарни истраги“ поради неопределено, но не и болест која на кој било начин е поврзана со корона вирусот, јавува Ројтерс.

Извор: Телеграф.рс