Сезона на тиква – Подгответе здрав оброк за деца со тиква, мед и ореви – ММС
ММС

Објавено на: 10/25/21 9:38 PM

Сезона на тиква – Подгответе здрав оброк за деца со тиква, мед и ореви

Заборавивме на природните и едноставни десерти, па без брашно и млеко повеќе не знаеме да подготвиме десерт.

Состојки: печена тиква (може и да варена), мед и ореви (по желба може да се додаде и цимет).

Подготовка: Испечете ја тиквата, па исечкајте ја, прелијте со мед и ореви. Послужете му ја на детето како врвно уживање.

Внимавајте: Медот и јаткастите плодови може да ги консумираат деца постари од една година.

Тиква: Помалку е познато дека плодот на тиквата содржи амино киселина која го поттикнува лачењето на серотонин во организмот, хормон кој создава весело расположение и чувство на среќа. Затоа е многу подобро, наместо таблети, нерасположениот да изеде парче варена или печена тиква, советуваат народните лекари. Во секојдневната исхрана, тврдат експертите, спречува анксиозност и појава на депресија.

Мед: За да бидете здрави, треба да јадете малку мед секој ден. Медот се состои од фруктоза, сахароза, гликоза, вода и витамини, минерали и елементи во трагови, што значи дека е совршена храна.

Ореви: Ако сакате вашите деца да бидат здрави и здрави, нека јадат по една рака ореви секој ден. Во споредба со другите јаткасти плодови, тој се смета за најздрав, пред се поради високата содржина на омега – 3 масни киселини, но и поради двојно поголемата содржина на антиоксиданси. Со консумирање на 30-50 гр ореви дневно се обезбедува дневната пропишана доза на омега – 3 масни киселини и значително го намалува ризикот од срцеви заболувања.

Извор: Стил.курир.рс

Фото: Shutterstock