Не смеел да го впери пиштолот во снимателката – Алек Болдвин може да добие кривична пријава – ММС
ММС

Објавено на: 10/25/21 6:43 PM

Не смеел да го впери пиштолот во снимателката – Алек Болдвин може да добие кривична пријава

Рид Расел, камерманот кој учествуваше во снимањето на „Руст“, ​​при што Алек Болдвин смртно ја рани директорката на фотографија и го повреди режисерот, откри засега непознати детали од сетот, како и дека имало повеќе проблеми на денот на трагедијата, пишува Глас За Америка“.

Пиштолот му го дал на Болдвин помошникот режисер Дејв Халс, а според Рид, му било кажано дека оружјето е „ладно“, што во филмскиот жаргон значи дека нема муниција во него. Во моментот на трагедијата Алек вежбал да го извади пиштолот од футролата, по што го вперил кон камерата.

Според Расел, тој ден имало проблеми на сетот. Неколку сниматели го напуштија сетот тврдејќи дека не се платени и дека не е сигурен дали некој воопшто го проверил оружјето пред актерот да го земе. Поради тоа, многумина прстот го вперија во помошникот режисер Дејв Холс, кој му дал пиштол на Болдвин, но сослушувана е и главната оружарка Хана Гутиерез – Рид. Сепак, тие двајца се уште не ги коментирале овие тврдења во јавноста.

За време на пробата на сцената во црквата, актерот ја застрела снимателката Халина Хачинс, која почина на пат кон болница. Покрај неа во рамото го рани и режисерот Џоел Суза.

По подготовките, екипата имаше пауза за ручек, која се одржа на друга локација, а кога се вратија на сетот, никој не знаеше дали оружјето е повторно проверено. Болдвин може да се соочи со голем број предизвици, вклучително и кривични пријави – како лице што го повлече чкрапалото и како извршен продуцент одговорен за поставената безбедност.

– Наполнето или празно, оружјето никогаш не е насочено кон друго човечко суштество. Од безбедносни причини, целото огнено оружје што се користи во филмските и ТВ продукциите обично е насочено кон лажна точка, а во никој случај не е насочена кон опрема. „Никогаш не дозволувате оружјето да покрие нешто што немате намера да го уништите“, вели Брајан Карпентер, холивудски консултант за огнено оружје.

Извор: Курир.рс

Фото: Профимедиа