Најстарата Србинка го открива „рецептот“ за долг живот: Едноставен е, важна е само една работа – ММС
ММС

Објавено на: 10/24/21 8:50 PM

Најстарата Србинка го открива „рецептот“ за долг живот: Едноставен е, важна е само една работа

Илонка (107) е родена во Бачка Топола, а во војводинската престолнина дошла на 16 години и од тогаш живее во новосадската населба Сателит.

Бабата Илонка Ковач на 19. Октомври наполни 107 години и е официјално најстарата жителка на Нови Сад и на Србија.

Таа инаку стана вистинска атракција кога полнеше 104 години, а тогаш изјави нешто што ги преплави социјалните мрежи.

– Кога наполнив 100 години му реков – до сега јас тоа го правев, но од сега сам подготвувај ја својата соба, низ смеа му кажа Илонка на својот осумдесетгодишен син.

Синот и е неженет и живее со неа. Од ќерките дочекала и чукунвнуци, но никој од нив не живее во Нови Сад.

– Секогаш сум живеела скромно, па и ден денеска, не пијам ни кафе. Секогаш треба многу да се работи, да се биде во движење. Јас цел живот работев многу. Кога не можев да спијам ноќе, везев. И сега си ја одгледувам својата мала бавча и никој не ми помага, вели Илонка.

Потенцира дека чисти, готви и пере, и тоа на рака. Се шегува дека и самата се чуди како живее толку долго.

Повеќе пати сум почувствувала дека дошол крајот, но еве и ден денес сум тука. Ништо не се знае однапред, тоа е момент во кој нешто ќе се случи или нема, вели Илонка.

извор: србијаданас
фото