Брзи погачи од три состојки – ММС
ММС

Објавено на: 10/23/21 8:17 PM

Брзи погачи од три состојки

Понекогаш е навистина тешко да се одолее на топло тесто, па ако сте еден од тие луѓе, овој рецепт ќе биде идеален за вас. Овие колачи се подготвуваат брзо и се повкусни од оние кои се наоѓаат во повеќето пекари.

Тие се специфични по тоа што се направени од само три состојки и ќе се разградат како оние од лиснато тесто.

Трикот е во тоа што ова тесто не бара виткање или чекање да се излади, како што е случајот со лиснатото тесто, туку ќе се расплетува како да сте вложиле часови и часови време и многу труд во него.

Веројатно веќе имате се што ви треба за нив во кујната.

Состојки:

300 гр сирење + 100 гр за рендање (по избор)

250 гр маргарин

350 гр брашно

Подготовка:

Соединете ги сирењето и маргаринот на собна температура, потоа додадете го брашното и месете додека тестото не се збие. Оставете го во фрижидер 30 минути.

Расукајте го ладното тесто со сукало на набрашнета површина, а потоа извадете ги колачите со калап или чаша. Ставете ги во плех обложен со хартија за печење, а врз секое изрендајте уште малку сирење.

Печете ги во загреана рерна на 200 степени, околу 20 минути или додека не поруменат.

Послужете ги додека се топли, но вкусни се и кога се јадат ладни.

Извор: Телеграф.рс