Ни треба помош, веднаш – Се појавија детали од телефонскиот повик со полицијата неколку секунди по убиството – ММС
ММС

Објавено на: 10/23/21 3:12 PM

Ни треба помош, веднаш – Се појавија детали од телефонскиот повик со полицијата неколку секунди по убиството

Ова е страшен повик до полицијата „911“ откако Алек Болдвин ја убил Халина Хачинс на сетот.

Паничен повик, упатен од сценаристката на сценариото на филмот, Меми Мичел, открива како тимот побарал помош „веднаш“ по несреќата на сетот.

На снимките до кои дојде ТМЗ се слуша како жената зборува со операторите:

– Двајца случајно биле застрелани со пиштол додека снимале! Ни треба помош! Сега!

Припадничка на екипата која се јавила, а ја напуштила зградата во која се наоѓале двајцата повредени, вели дека не може да потврди дали бил испукан вистински куршум.

Таа тогаш рече и дека пиштолот пукал за време на пробата.

Но, таа рече и дека не може да каже дали крварењето на двете жртви е сериозно.

Додека повикот за брза помош е во тек, претпоставената на сценариото се чини дека разговара со некој друг, додека таа почнува да „обвинува“ за наполнетиот пиштол на друг чле1н од тимот.

– Требаше да го провери оружјето, тој е одговорен – рече таа, пред операторот да постави повеќе прашања.

Човекот потоа го зема повикот, од филмскиот сет и му кажува на операторот каде се двајцата мажи, и вели дека медицинската сестра се грижи за нив.

Пиштолот што Алек Болдвин испука во смртоносното пукање за време на снимањето на филмот „Рѓа“, му беше предаден на актерот наполнет со вистински куршуми, се вели во извештајот од полициската истрага.

Во налогот се вели дека помошникот на режисерот му го предал пиштолот на актерот и му рекол дека е „ладно“ пред да го пука, но тој смртно го погодил снимателката Халина Хачинс во четвртокот и го повредил режисерот Џоел Соуза.

Во наредбата, која ја доби Асошиејтед прес, се наведува и дека помошникот директор не знаел дека пиштолот е наполнет.

Пиштолот од кој беше пукано беше еден од трите што режисерката на филмот, Хана Гутиерез-Рид, ги стави на количката.

Помошникот на режисерот Дејв Холс го зеде пиштолот од количката, верувајќи дека е празен, и му го донесе на Алек, кој ја снимаше сцената, се вели во нарачката.

Засега не е јасно колку куршуми биле испукани.

Супервизорот за сценарио на Руст, Меми Мичел, рече дека стоела до Хачинс кога била застрелана.

– Истрчав и повикав брза помош и им реков да донесат се, да испратат се! Оваа жена си замина на почетокот на кариерата. Таа беше исклучителна, ретка, многу ретка жена. – рече таа за АП.

Како доказ се земени пиштолот со кој испукале други реквизити и муниција, како и крвавиот костим на Алек, се вели во наредбата.

Според извештаите на луѓе запознаени со сетот, смртоносната несреќа во четвртокот не е прв пат да дојде до безбедносни проблеми на филмската локација во Ново Мексико, пренесува Deadline.

Извор: Србијаданас.ком