Алек Болдвин пукаше со пиштол-реквизит и уби колешка -Колку ќор-фишек може да убие? – ММС
ММС

Објавено на: 10/22/21 4:23 PM

Алек Болдвин пукаше со пиштол-реквизит и уби колешка -Колку ќор-фишек може да убие?

Веста дека американскиот актер Алек Болдвин ја застрела својата колешка Халина Хачинс и го повреди режисерот Џоел Соуз на снимањето на филмот „`Рѓа“ откако пукаше од пиштол-реквизит одекна во светот, а сега се поставува прашањето како овој тип на пиштол може убие.

Ова не е првпат пукање на сетот да заврши трагедија. Актерот Брендон Ли, син на легендата Брус Ли, почина во 1993 година кога имаше само 28 години додека го снимаше филмот „The Crow“.

Од револвер, кој бил несоодветно подготвен поради невнимание на дел од персоналот, колегата на Ли пукал при местото на настанот. Куршумот влеgoл директно во стомакот на Ли.

Пиштолот првично бил наполнет со ќор-фишеци, но подоцна било откриено дека куршумот бил заглавен во цевката од претходната сцена. Кога ќор-фишекот било испукан, тој испукал куршум, а Ли добил смртоносен удар.

Во друг инцидент, американскиот актер Џон Ерик Хексум почина на 26-годишна возраст кога случајно испука куршум кон себе за време на снимањето на телевизиската серија „Cover Up“ од 1984 година.

Наводно му било досадно откако снимањето било одложено, па почнал да си игра со пиштол наполнет со ќор-фишеци и на шега го ставил пиштолот на глава и го повлекол чкрапалото.

За жал, Џон не знаел дека дури и кога во пиштолот не е вистински куршум, туку филмски, може да биде фатален. Парчињата полнење од пиштолот завршиле во неговиот мозок. Веднаш бил префрлен во болница и опериран кој траел цели пет часа. За жал, немало спас за него.

Иако празните места не содржат куршум, а како ефект може да се слушне само истрел, куршумот содржан во него сепак може сериозно да го повреди оној кога пиштолот е вперен.

Ако се вперени кон главата или некој витален дел од лицето, како што е окото, празнините може да предизвикаат смрт. Додека ќор-фишеците не содржат метални проектили, има барут. Кога се пука, прашината се запали и силата на експлодирачкиот гас може да се рани од непосредна близина.

Меѓутоа, ако сте неколку метри подалеку од самото пукање, ќор-фишеците не треба да предизвикуваат никаква штета, пренесува The Straits Times.

Реквизитот-пиштол не е секогаш играчка или лажен пиштол и може да биде целосно функционално оружје.

Портпаролот на Болдвин во изјавата рече дека инцидентот бил предизвикан од неисправна реквизит-пушка со ќор-фишеци.

Полицијата во соопштението наведе дека е рано да се каже за каков инцидент се работи и дека не го употребиле терминот несреќа, оставајќи им го тоа на истражителите.

Според инспекторите, немилиот настан се случил за време на снимањето на сцената која вклучувала употреба на реквизити за огнено оружје, кога се случило пукањето.

Извор: Телеграф.рс

Фото: Профимедиа