Два најсилни земјотреса регистрирани на Алјаска – ММС
ММС

Објавено на: 08/14/18 7:12 AM

Два најсилни земјотреса регистрирани на Алјаска

Два силни земјотреси синоќа се регистрирани во Норт Слоуп на Алјаска, но не преизвикале материјална штета.

Едниот земјотрес бил со интензитет од 6,4,  додека бил шест степени според Рихтеровата скала. Тоа се два најсилни земјотреса досега на Алјаска.

Епицентарот на првиот земјотрес на планината Брук Ренџ, на околу 551 километри североисточно од Фербенкс, а вториот земјотрес уследил шест часа подоцна.

Норт Слоуп е познат по нафтени наоѓалишта, пооради што научниците веднаш поочнаа да истражуваат дали земјотресите се предизвикани од индуцирана сеизмичност.