Ливерпул доминантен на стартот од новото првенство – ММС
ММС

Објавено на: 08/12/18 4:17 PM

Ливерпул доминантен на стартот од новото првенство

Ливерпул беше многу активен во летниот трансфер период и со големи амбиции влезе во новата сезона од Премиер лигата. Дека навивачите на „црвените“ со право можат да се надеваат на висок пласман, покажа и првиот меч од на избраниците на Јирген Клоп во сезоната 2018/19.

Ливерпул попладнево на „Енфилд“ го победи Вест Хем со 4:0. Два гола постигна Мане, еднаш погоди Салах, во листата на стрелците се запиша и Стариџ.

На отворањето на Премиер шампионат убедлив беше и Челзи (3:0 против Хадерсфилд).

Од фаворитите тешки победи (2:1) забележаа Манчестер Јунајтед и Тотенхем над (Лестер, односно Њукасл).

Дербито на колот се игра од 17 часот кога Арсенал го пречекува шампионот Манчестер Сити.