Македонските ракометари со победа над Литванија го започнаа шампионатот во Грузија – ММС
ММС

Објавено на: 08/10/18 1:49 PM

Македонските ракометари со победа над Литванија го започнаа шампионатот во Грузија

Избраниците на Данило Брестовац добро го почнаа натпреварот и рано обезбедија водство кое го одржуваа во текот на целото прво полувреме. На пауза македонските ракометари заминаа со предност од 19:13.

Во второто полувреме Литванија постојано играше 7-6 во напад, а неколкуте промашувања на нашите играчи кон празниот гол на противникот, заедно со неколкуте седмерци за Литванците и исклучувањата во редовите на Македонија, придонесоа разликата сериозно да се намали.

Литванија успеа да се доближи и до само еден гол негатива (26:25), но сепак во клучните моменти нашите ракометари ја задржаа концентрацијата и не дозволија пресврт.

Македонија дојде до ново водство од четири гола разлика во последните минути од средбата (29:25), што всушност и ја обезбеди победата. Во самата завршница Литванија повторно намали, но без сила за пресврт и натпреварот заврши со конечни 32:30 за Македонија.

Ненад Костески со 11 и Мартин Серафимов со девет голови беа најдобри стрелци во македонската репрезентација.

Македонија утре ќе се соочи со репрезентацијата на Луксембург.