Од вирусот Западен Нил починале две лица во Грција – ММС
ММС

Објавено на: 08/9/18 9:38 AM

Од вирусот Западен Нил починале две лица во Грција

Од почетокот на летото, две лица на возраст од над 80 години починаа во Грција, додека 55 се заразени од вирусот Западен Нил, објави грчкиот весник „Катимерини“.

Од оние кај кои се појавиле симптомите на западнонилската треска, 12 се хоспитализирани.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, Министерството за здравство на Грција објави информации за граѓаните за превенција и заштита од вирусот, кој во Грција се појавува од крајот на мај- почетокот на јуни.