Курц доаѓа во Македонија пред референдумот – ММС
ММС

Објавено на: 08/6/18 8:47 AM

Курц доаѓа во Македонија пред референдумот

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, чија земја во моментов претседава со ЕУ, на 7 септември ќе ја посети Македонија, на три недели пред закажаниот референдум за промена на името, со кој треба да се реши спорот со Грција. Курц во Македонија доаѓа на покана на премиерот Зоран Заев, кој пред референдумот има покането и неколку други европски лидери.

При последната посета на Заев на Виена, на крајот на јуни, Курц упати апел до граѓаните на Македонија на референдумот да гласаат за новото име „Северна Македонија˝:

„Договорот околу името на државата со Грција е одлучувачки напредок во процесот на приближување на Македонија до ЕУ“.

Според него, постигнувањето напредок за европската перспектива е еден од приоритетите на австриското претседавање со ЕУ. Тој за австриските медиуми најави дека со премиерот Заев сака да разговара за напредокот во скрининг процесот.