Поради горештините, се стопи највисокиот врв во Шведска – ММС
ММС

Објавено на: 08/4/18 11:00 AM

Поради горештините, се стопи највисокиот врв во Шведска

Глечерот на шведската планина Кебнекаисе толку се стопи на летните температури, што веќе не е највисокиот врв во таа земја.

Во јули, овој врв изгуби четири метри снег.

– Овој глечер е симбол на сите глечери во светот. Целата околина се топи, снегот се топи и влијае на целиот екосистем: растенија, животни, клима, се, изјавие професор по географија на Универзитетот во Стокхолм.

Кабнекаисе е популарна туристичка дестинација во северниот дел на Шведска и се состои од северен и јужен врв.

Кон почетокот на неделата, јужниот врв се издигаше на 2.097 метри, што значи беше повисок  само 20 сантиметри од севернио.

Во Шведска, во јули се регистрирани рекордно високи температури.

Извор: МИА