Временска прогноза: Времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност – ММС
ММС

Објавено на: 08/1/18 7:47 AM

Временска прогноза: Времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност

Времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност, попладне ќе има локален развој на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот, особено во планинските региони. УВ индексот ќе изнесува 8.

Утринската температура ќе се движи од 14 до 23 степени, а дневната температура од 26 до 36 степени.

Во Скопје ќе биде сончево со умерена облачност, попладне ќе има локален развој на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот, особено во планинските региони.

Утринската температура ќе достигне до 20, а дневната температура до 34 степени.

Поизразена нестабилност ќе има за време на државниот празник Илинден (четврток) и в петок кога на повеќе места ќе има поинтензивен пороен дожд и грмежи, локално и во форма на невреме. Од сабота се очекува стабилизорање на временската состојба.