Со терористи можеш да преговараш, ама со протокол не, рече Заев и ја извади вратоврската (фото) – ММС
ММС

Објавено на: 07/30/18 2:03 PM

Со терористи можеш да преговараш, ама со протокол не, рече Заев и ја извади вратоврската (фото)

„Со терористи можеш да преговараш, ама со протокол не, рече премиерот на Република Македонија Зоран Заев, и ја извади црвената вратоврска.

Тоа го стори откако луѓето од неговиот протокол му се доближија пред почетокот на настанот во кумановското село Черкзи и му посочочија да ја отстрани, а во тоа му се придружи и градоначалникот на Општина Куманово, Максим Димитриевски.

За потсетување, премиерот Заев својата вратоврска ја извади и при потпишувањето на договорот со Грција и му ја подари на грчкиот колега Алексис Ципрас, кој во својот моден стил никогаш не употребува вратоврски.

Очигледно протоколот на македонскиот премиер ќе ги следи истите стапки.

Никола Ивановски