Приведен 26-годишен маж од Кина за експлозијата пред Амбасадата на САД во Пекинг – ММС
ММС

Објавено на: 07/26/18 7:41 AM

Приведен 26-годишен маж од Кина за експлозијата пред Амбасадата на САД во Пекинг

Маж детонираше бомба пред американската амбасада во главниот град на Кина, Пекинг, но засега не се познати неговите мотиви.

– Имаше експлозија околу 13 часот (по локално време) во јавниот простор од југоисточниот агол на комплексот на амбасадата, соопшти портпаролот на Амбасадата.

– Според регионалниот офицер за безбедност на амбасадата, имало еден поединец кој активирал бомба. Освен напаѓачот, никој друг не е повреден. Локалната полиција одговори на нападот, изјави портпаролот.

Полицијата во Пекинг потврди дека 26-годишен човек од Внатрешна Монголија, област во Кина, го поставил експлозивот. При експлозијата повредена е неговата рака и одведен е во болница.

Претходно, локалните медиуми информираа дека маж се обидел да фрли преку оградата своерачно изработена експлозивна направа, но таа предвреме експлодирала.

Известувачот на Би-Би-Си на Твитер напиша дека луѓето се враќаат во ред за да аплицираат за визи за САД, што укажува дека инцидентот не бил многу сериозен.

 

Извор:МИА