Јане Петков постави нов Гинисов рекорд во пливање во вреќа – ММС
ММС

Објавено на: 07/24/18 11:48 AM

Јане Петков постави нов Гинисов рекорд во пливање во вреќа

Бугарскиот пливач Јане Петков од Петрич денеска на Охридското Езеро постави нов Гинисов рекорд во пливање во вреќа.

Шеесет и четиригодишниот Петков со врзани раце и нозе патеката долга 3.380 метри од Горица до Градското пристаниште ја исплива за три часа со што го надмина рекордот што го држеше Индиецот Гопал Карви со препливани 3.071 метри.

 

Извор:МИА