Се’ за храна: Мохито со лубеница – ММС
ММС

Објавено на: 07/23/18 12:50 PM

Се’ за храна: Мохито со лубеница

Летото е создадено за долги вечерни дружби на балконот или во дворот со вашите пријателите, а со ова мохито таквите моменти ќе станат уште поинтересни и поисполнети! – Па, што чекате?! Поканете ги вашите пријатели на забава и израдувајте ги со овој неверојатен пијалак. Време е за мохито со лубеница!

Сите бараме начин плус како да се справиме со летните горештини, како да се разладиме и освежиме. Кога помислуваме на освежување тука секогаш на прво место ни се сладоледите.

Оваа доза е за една чаша, а истата може да се прилагоди во зависност на бројот на вашите гости и пријатели. Едноставно зголемете ја количината на состојките според вашите потреби, изблендирајте и препуштете и се на забавата.

Состојки:

 • 1 лажица шеќер
 • 2-3 листови свежо нане
 • 150 мл блендирана ладна лубеница
 • 150 мл кисела вода
 • 40 мл бакарди или бел рум (за оние кои не се љубители на алкохол може и без)
 • една рака мраз
 • 1,5 лажица сок од лимон или лимета
 • листови свежо нане и лимон за декорација

Подготовка:

 1. Најпрво, чашата за мохито се полни со мраз.
 2. Ладната лубеница се блендира, се процедува од семките и се додава во чашата.
 3. Во сад за толчење се ставаат шеќерот, листовите свежо нане, сокот од лимон или лимета и белиот рум. Целата смеса убаво се толчи и се додава во чашата за мохито.
 4. На крај, чашата се дополнува со кисела вода и се декорира со ливчиња свежо нане и лимон. Се служи ладно. На здравје!

Рецептот го испратил: Лидија Јошевска

 

 

Преземено од:sezahrana